12. dubna jsme si připomněli nedožité osmdesátiny pedagožky a malířky Jaroslavy Zárecké-Muchové

J  Zárecká Muchová 1940  2003

Svého času působila na Střední průmyslové škole oděvní, dnes SŠDAM Prostějov.

Příbuzensky je spojena s malířským rodem Alfonse Muchy.

Prostějovská rodačka (*12. 4. 1940) vystudovala na Pedagogické fakultě UP v Olomouci obor čeština a výtvarná výchova. Výrazný vliv na ni měli její učitelé a malíři Aljo Beran, František Bělohlávek a Alois Kučera. Příbuzensky je spojena s malířským rodem Alfonse Muchy.

Většinu profesního života spojila se Střední průmyslovou školou oděvní v Prostějově, kde vyučovala dějiny a estetiku odívání, figurální kreslení a zabývala se i navrhováním oděvů.

Věnovala se také výtvarné tvorbě. Z malířských technik využívala hlavně akvarel, olej, tuš a pastel. V její tvorbě najdeme květiny, motivy krajiny, módní figury. Nechybí ani prostějovské náměty a panoramatické záběry.

Věnovala se také grafické tvorbě (například pamětní listy, novoročenky, diplomy). Svoje obrazy vystavovala v Prostějově (1975, 1977, 1986, 2000), Olomouci (1961, 1978), Brně, Praze, Znojmě, Vyškově, Rousínově, Českých Budějovicích, Mladé Boleslavi a Žilině. Vzpomínková výstava nazvaná Malování srdcem proběhla v soukromé galerii Jindřicha Skácela v roce 2013.  Její díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách, v městské galerii a v Muzeu a galerii v Prostějově.

Jaroslava Zárecká-Muchová zemřela 27. července 2003 v Prostějově a je pohřbena v rodinném hrobě na městském hřbitově.

Zdroj a foto: historička Hana Bartková

 

Menu