Užitá malba a design interiéru
Charakteristika oboru

Tento obor je zaměřen na vzdělávání v oblasti volného a užitého umění – rozvíjí žákovy schopnosti výtvarného vyjadřování skrze médium malby a zároveň jej připravuje na práci designera interiéru a bytových doplňků. Širší zaměření oboru zaručuje absolventovi větší možnosti uplatnění na současném trhu práce.

V průběhu čtyř let studia oboru Užitá malba si žáci postupně osvojují studijní kresbu podle modelu (zátiší, interiér, portrét, figura) a technologické postupy malby od akvarelu přes olejomalbu až po náročnější malířské realizace pro konkrétní prostor.  Znalosti malířských technik jsou nezbytnou, nikoli však nejpodstatnější doménou vzdělávání v tomto oboru. Proces vytváření obrazu přináší široké možnosti kultivace žákovy vizuální gramotnosti a jeho orientace v dnešním světě plném obrazových vjemů. V rámci výuky žáci také absolvují přednášky externích odborníků, navštěvují pravidelně muzea a galerie, čímž si vytváří přehled o historickém i aktuálním dění v oblasti výtvarného umění.

Profil stěžejního odborného předmětu Navrhování interiéru je založen na kombinaci teoretických a praktických dovedností v oblasti navrhování interiéru. V rámci teorie jsou žáci seznámeni s typologií místností bytu, potažmo domu, a základy typologie veřejných prostor menšího rozsahu. Žáci se učí pochopit prostor a vyjádřit ho v kresbě i v 3D modelování na počítači. Nedílnou součástí oboru je naučit žáky přečíst a pochopit zadání, koncepčně přistoupit k vymýšlení návrhu a následně návrh převést do výkresové dokumentace příslušející práci designéra interiéru. Základní znalosti povrchů, materiálů, zařizovacích předmětů i nábytkového vybavení žáci získávají během výuky v předmětu Navrhování interiéru i návštěvou odborných prodejen. Při rozšiřování vědomostí je dbáno také na znalost historických souvislostí, četbu odborných časopisů i poznávání předních designových kusů nábytku a doplňků.

Profil absolventa

Absolventi oboru mohou využít dosavadního studia jako dostatečnou přípravu pro studium na vysokých školách, zahrnujících studium designu nábytku, prostorovou tvorbu i architekturu. Nalézají uplatnění jako odborní asistenti v prodejnách souvisejících s interiérovým designem, mohou navázat spolupráci a připravovat podklady pro návrh interiéru a později se návrhům samostatně věnovat.  Dále se mohou uplatnit v oboru scénografie, malbě, ilustraci, v galeriích a muzeích. Nejčastější volbou našich žáků je rozvíjení oboru na vysokých školách zaměřených na design, architekturu, scénografii, malbu, ilustraci, produktový design, pedagogiku výtvarné výchovy a další.

UČEBNÍ PLÁN
PDF
Pedagogové
Mgr. Miloš Adolf
Žije v Olomouci. Učil na ZUŠ v Uničově, Olomouci a Praze a UP v Olomouci. Během pobytu v zahraničí vedl výtvarné kurzy malby, vystavoval např. v Německu a Belgii. Ve vlastní tvorbě se věnuje malbě a práci s textilem.
MgA. Jakub Čuška
Jakub Čuška (1989, Bruntál) je český malíř, zabývající se figurální malbou. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze u Martina Mainera a Marka Meduny. (2014-2020)
Ing. arch. Mgr. Petra Gavura
Vystudovala Fakultu architektury VUT v Brně a Seminář dějin MU v Brně. Zajímá se o dějiny architektury 20. století, podílela se na výstavě a monografii architektky Růženy Žertové. Ve vlastní architektonické praxi se věnuje především navrhování soukromých a veřejných interiérů. Na SŠDAM aktuálně vyučuje Navrhování interiéru, několik let učila Dějiny výtvarné kultury.
Mgr. Michaela Konečná
Vystudovala Výtvarnou výchovu a estetiku na UKF v Nitře a učitelství anglického jazyka na UP v Olomouci. Ve své tvorbě se věnuje malbě a ilustraci. V tvorbě se promítá fascinace rostlinným motivem, figurou a také zájem o kostým. Na SŠDAM vyučuje od roku 2019 výtvarnou přípravu, technologickou přípravu a figurální kreslení (také anglický jazyk).
MgA. Jitka Králová
Studovala v Ateliéru kresby na Fakultě umění Ostravské univerzity u Doc.Josefa Daňka a obor výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání na katedře výtvarné výchovyna Univerzitě Palackého v Olomouci, kdy nyní pokračuje v doktorském studiu. Ve vlastní tvorbě se věnuje malbě, kresbě a keramice.
Mgr. Pavla Kukalová
Vystudovala SUPŠ v Uherském Hradišti, obor Propagační výtvarnictví - propagační grafika a Teorii a dějiny umění na UP v Olomouci. Věnuje se převážně grafice, ve které zachycuje krajinu i každodenní motivy svého okolí. Činná je také v oblasti teorie a dějin umění. Na SŠDAM vyučuje od roku 2013, převážně předměty Dějiny výtvarné kultury, kresbu a typografii.
Mgr. Lubomír Otisk, vedoucí ateliéru
Studia: 2000/2004 SUPŠ Uherské Hradiště obor kamenosochařství 2004/2009 UPOL VV pro ZUŠ a SŠ Když je čas, tak se věnuji malbě, sochařství a keramice - tyto techniky v poslední době kombinuji dohromady. Rovněž mne naplňuje hra na kytaru a zpěv - skládání vlastních písní.
MgA. Jiří Sedlák
Studoval v Ateliéru kresby na Fakultě umění Ostravské Univerzity u Doc. Josef Daňka. V současné době se věnuje pedagogické činnosti. Ve vlastní tvorbě se zabývá malbou.
Ing. arch. Petra Ševcůjová
Vystudovaný architekt na VUT v Brně fakulta Architektury. Dva roky studia na TU v Liberci - obor textilní. Bohaté zkušenostmi a praxe z několika pracovních kolektivů ve spolupráci s projekčními ateliery na Moravě i v Praze. Spolupráce na projektech se zahradními architekty, sochaři. Zkušenosti s volnočasovými aktivitami a komunitními akcemi pro děti i rodiny. Vyučuje předměty Navrhování a Prostorová tvorba.
Ing. arch. Daniela Štefková
Studovala na VUT Brno a Politecnico di Milano obory architektura a design. Věnuje se především návrhu interiérů a designu nábytku. Při návrhu klade důraz na vyjádření individuality zadavatele i daného prostoru, jeho praktické využití i flexibilitu pro budoucí využití.
Menu